Frezowanie – toczenie CNC – obróbka skrawaniem

Czym jest CNC?

CNC jest skrótem od pełnej nazwy Computerized Numerical Control, która oznacza komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Najogólniej rzecz ujmując, są to układy sterowania numerycznego zaopatrzone w mikrokomputery pozwalające na dowolne zaprogramowanie. Odpowiadają za prawidłowe sterowanie graficzne monitora, na którym są wyświetlane programy CNC dane dotyczące narzędzi oraz informacje o korektach narzędzi istotne przy właściwym wykonaniu skrawania.

Technologia pomocna w obróbce materiałów

Komputerowe sterowanie numeryczne jest najczęściej wykorzystywane przy obróbce wiórowej metali lub drewna. Proces polega na usuwaniu w postaci wiórów określonej części materiału. Celem tego działania jest uzyskanie przedmiotu o określonym wymiarze i kształcie oraz właściwościach mechanicznych i stereometrycznych.

W tym obszarze można wyróżnić techniki skrawania materiału przy zastosowaniu pojedynczych lub wielu ostrzy o określonej geometrii takich jak np. frezy ślimakowe. Zalicza się do nich między innymi: toczenie CNC, cięcie CNC, wiercenie CNC, frezowanie CNC, gwintowanie CNC, ostrzenie CNC itp. Istnieją także metody obróbki, które wykorzystują niepoliczalną liczbę ostrzy o niezdefiniowanej ich geometrii. Wyróżnić tu można między innymi: szlifowanie, gładzenie, docieranie, polerowanie, itp. Ponadto każda ze wspomnianych technik może być określona jako zgrubna, kształtująca bądź wykańczająca – w zależności od poziomu wymagań jej jakości.

Maszyny sterowane numerycznie

W obróbce CNC najczęściej stosowane są zaawansowane technologicznie maszyny, które umożliwiają wytwarzanie elementów stanowiących części innych maszyn i urządzeń. Składają się z układu nośnego, napędowego, sterowania, pomiaru i nadzoru, uchwytowego i przyrządowego. Współczesne obrabiarki z reguły są wyposażone w zasilanie hydrauliczne napędów i cieczy obróbkowych. Mają też układy do magazynowania gotowych elementów i usuwania odpadów poprodukcyjnych.

Do najważniejszych cech nowoczesnych obrabiarek należy zaliczyć:

  • oddzielny napęd oraz układ pomiarowy każdej osi sterowanej numerycznie,
  • napęd przenoszony przy użyciu śrub tocznych,
  • konstrukcję modułową,
  • zautomatyzowany nadzór i diagnostykę,
  • dużą moc,
  • bezstopniową prędkość obrotową i posuwów,
  • kompaktową i zwartą budowę.

MIKRONAR, producent precyzyjnych narzędzi do przeciągania i przepychania, oferuje kompleksowe usługi z zakresu obróbki CNC. Zajmujemy się m.in. frezowaniem CNC, toczeniem CNC, a także regeneracją narzędzi na szlifierkach sterowanych numerycznie. Wykonujemy również ostrzenie CNC narzędzi skrawających.