Toczenie CNC

Urządzeniem, które pozwala na osiągnięcie dowolnego kształtu obrotowego jest najczęściej tokarka CNC. Dzięki sterowaniu komputerowemu, pozwala na stworzenie niezwykle precyzyjnych elementów innych maszyn, podzespołów czy części różnego rodzaju instalacji.

Toczenie jest jedną z najczęściej wykorzystywanych metod obróbki wiórowej. Z reguły technika ta stosowana jest przy obrabianiu powierzchni zewnętrznych i wewnętrznych w kształcie brył obrotowych. Naturalnie możliwe jest stworzenie innych – niż obrotowe – kształtów stosując tę metodę. W tej technice główny ruch jest wykonywany przez obracający się przedmiot, zaś ruch pomocniczy (posuwowy) wykonuje narzędzia. Głównym założeniem koordynacji tych ruchów jest względne przemieszczanie narzędzia w odniesieniu do płaszczyzny obrabianej. Przy powierzchniach cylindrycznych i stożkowych, jest to ruch po linii śrubowej, przy powierzchni czołowej – przyjmuje tor spiralny.

Toczenie CNC pozwala nam na przygotowanie wyrobów o dowolnych kształtach obrotowych. Sterowanie numeryczne umożliwia dostosowanie optymalnego trybu pracy do pożądanych efektów oraz gwarantuje wyjątkową precyzję wykonania. Dodatkowym atutem jest możliwość wykonania przedmiotów o takich samych parametrach. Powtarzalność czynności umożliwia uzyskanie identycznych wyrobów w krótkim czasie.

Zastosowanie urządzeń do toczenia CNC jest niezwykle szerokie. Obejmuje niemal każdą branżę, dostępną na rynku. Przy ich pomocy można stworzyć dowolny kształt obrotowy, będący częścią innych konstrukcji. Dlatego też tokarki można spotkać przy produkcji:

  • maszyn stacjonarnych lub ręcznych,
  • wyrobów hutniczych,
  • narzędzi,
  • części przeznaczonych do budowania różnego rodzaju konstrukcji,
  • elementów dekoracji i ozdób metalowych.

Zakłady produkcyjne najczęściej korzystają z tokarek kłowych. Posiadają one wmontowane wysokiej jakości wrzecienniki, koniki i wydajne silniki napędowe. Przy ich użyciu można przeprowadzać takie prace, jak wiercenie, toczenie, wytaczanie otworów czy rozwiercanie.

Oprócz toczenia, narzędziownia MIKRONAR  oferuje również usługi z zakresu frezowania oraz ostrzenia CNC.