Technika grawerunku laserowego to jedna z bardziej popularnych metod personalizacji produktów. Wykorzystuje się ją do bardzo wielu zróżnicowanych realizacji, bardzo często w celu znakowania przedmiotów indywidualnym motywem. Grawerowanie laserowe znajduje szerokie zastosowanie w budowaniu identyfikacji wizualnej marek na przykład poprzez umieszczanie logo na gadżetach firmowych itp. Tą techniką umieszcza się także napisy i numeracje na trofeach, pucharach i medalach przeznaczonych dla sportowców.
Jak graweruje się laserowo
Grawerunek laserowy wykonuje się stosunkowo łatwo, jeżeli posiada się niezbędne w tym celu urządzenia. Pracę rozpoczyna się od stworzenia lub zdobycia projektu wzoru lub napisu, jaki ma być następnie wygrawerowany. Projekt może być wykonany w klasycznym programie graficznym, przy uwzględnieniu wymiarów obszaru, na jakim ma być on umieszczony, a także wszelkich istotnych wypukłości i faktur danego materiału. Następnie można rozpocząć właściwy proces grawerowania.
Istotną zaletą tej metody jest trwałość uzyskanych dzięki niej efektów, a także możliwość jej automatycznej realizacji. Grawerowanie wykonuje się poprzez silne nagrzewanie materiału za pośrednictwem wiązki laserowej. W rezultacie, po pewnym czasie zachodzą zmiany w kolorze materiału lub spalenie i wyparowanie pewnej części materiału. Po zakończonym procesie grawerowania, na materiale pozostaje trwały i niezwykle odporny znak lub napis wykonany metodą laserową.
Materiały, które można grawerować laserowo
Jedną z bardzo charakterystycznych cech techniki grawerowania laserowego jest możliwość jej bardzo szerokiego zastosowania. Wypalanie wzoru pozwala na bardzo dokładne jego odwzorowanie, a rezultaty są trwałe na ścieranie oraz wodoodporne. Jest to metoda pozwalająca na obróbkę na bardzo wielu różnorodnych materiałach.
Znakowanie grawerunkiem laserowym można wykorzystać do obiektów wykonanych ze stali oraz ze wszystkich rodzajów tworzyw sztucznych takich jak: akryl, PVC, pleksi, winyl czy poliester. Dodatkowo technika ta może być także stosowana na styropianie, gumie, kompozytach i laminatach, a nawet na szkle oraz włóknie szklanym. Laserowy grawerunek sprawdzi się także w przypadku ceramiki, skóry, korku papieru, a także drewna.