Dzięki obróbce skrawaniem istnieje możliwość produkcji wielu, niezwykle dokładnych elementów, które służą do budowy maszyn oraz specjalistycznych urządzeń. Jednym ze sposobów przeprowadzania tego procesu jest przepychanie. Pozwala ono precyzyjnie wykonanie odpowiedniego kształtu i wielkości rowka, otworu czy otworów wielorowkowych. Jak wgląda przepychanie i jakie narzędzia do niego służą?
Przepychanie a przeciąganie
Obydwie te metody są do siebie zbliżone oraz wykorzystuje się przy nich podobne narzędzia. Przeciąganie to nic innego jak przechodzenie narzędziaskrawającego przez materiał poddawany obróbce. Przepychanie różni się tym, że narzędzie to jest pchane, a nie ciągnięte. Do przeciągania stosuje się przeciągacze, które swoją budową bardzo przypominają służące do przepychania przepychacze. Inna jest jedynie ich długość – przepychacze są krótsze, a także mają nieco bardziej krępy kształt.
Przepychanie – jakie narzędzia wykorzystuje się do tego procesu?
Specjalistyczne narzędzia do przepychania muszą być umieszczone na innym urządzeniu – jest nim obrabiarka z napędem. Zalicza się do nich na przykład:
- przepychacze do rowków klinowych,
- przepychacze do otworów kwadratowych,
- przepychacze do otworów sześciokątnych,
- przepychacze do otworów cylindrycznych.
Służą one do wydajnej oraz szybkiej obróbki i wykonywania elementów przyrządów spawalniczych i wiertarskich, części maszyn, szablonów, mocowań.
Narzędzia do przepychania oscylacyjnego
Przepychanie oscylacyjne to niezbyt często spotykana metoda obróbki, która pozwala na wykonanie wycięć w otworach przelotowych oraz ślepych. Narzędzie do skrawania jest montowane w głowicy, która stanowi część obrabiarki z napędem obrotowy. Głowica ta wykonuje ruch zarówno wokół własnej osi, jak również posuwa się w głąb materiału. Taki sposób obróbki dedykowany jest do produkcji małoseryjnej oraz jednostkowej – wykonuje się w ten sposób na przykład wyspecjalizowane śruby imbusowe. Jednak decydując się na przepychanie oscylacyjne, należy mieć na uwadze, że należy wykonać otwór wstępny lub uwzględnić miejsce na wióry (w przypadku otworu nieprzelotowego) przy pomocy odpowiednich narzędzi.