Ostrzenie narzędzi CNC jest profesjonalną metodą przeznaczoną do ostrzenia narzędzi przemysłowych takich jak noże, frezy czy piły tarczowe. Podczas gdy zwykłe ostrzałki domowe możesz zastosować do szybkiego zaostrzenia prostych narzędzi takich jak noże kuchenne, w przypadku sprzętu specjalistycznego, zdecydowanie lepiej wybrać ostrzenie CNC, czyli Computerized Numerical Control. Pod tym określeniem kryje się ogólna nazwa kilku metod obrabiania materiałów, w których stosuje się urządzenia sterowane komputerowo za pomocą graficznego interfejsu. W technologii tej wykorzystuje się specjalistyczne maszyny oraz czynnik chłodzący, na przykład olej parafinowy. Zabieg najlepiej stosować regularnie. Dlaczego? Poznaj 6 zalet takiego podejścia.
- W przypadku niektórych narzędzi jest to jedyna możliwa do zastosowania metoda. Skomplikowanych urządzeń przemysłowych, szczególnie tych o dużych gabarytach, nie można naostrzyć „domowymi” metodami. Dzięki ostrzeniu CNC nadasz urządzeniom drugie życie i nie będzie konieczna ich wymiana.
- Metoda CNC jest wysoce precyzyjna. Dzięki zastosowaniu komputera możliwe jest dokładne ustawienie pożądanych parametrów narzędzi, na przykład odzyskanie początkowych fabrycznych wartości.
- Ostrzenie metodą CNC ma długotrwałe efekty, znacznie trwalsze niż w przypadku zastosowania innych technik. Dzięki temu możesz zaoszczędzić czas zużywany na częste prace konserwacyjne. Zmniejszają się również koszty związane z niską wydajnością maszyn i potrzebą ich naprawy.
- Metoda pozwala na dopasowanie rezultatów do konkretnych potrzeb. Poziom naostrzenia narzędzi jest regulowany poprzez ustawienie odpowiednich parametrów w komputerze. Osoba sterująca urządzeniem ma pełną kontrolę nad efektami ostrzenia.
- Regularne ostrzenie CNC obniża koszty utrzymania maszyn. Niewłaściwa konserwacja maszyn lub jej brak często oznacza konieczność częstych napraw, wymiany poszczególnych części lub nawet całego urządzenia, co w przypadku dużych maszyn przemysłowych wiąże się często z ogromnymi kosztami.
- Ostrzenie CNC jest szybkie. Nie ma konieczności korygowania uzyskanych rezultatów jak w przypadku ręcznego ostrzenia. Maszyny obrabiające od razu ustawione są do osiągnięcia konkretnego, pożądanego efektu.