Czemu i gdzie wykonuje się radełkowanie?

obróbka przedmiotu metalowego

Radełkowanie, czyli moletowanie wykonywane jest na tokarce, w celu tworzenia rowków na powierzchni obrabianego materiału. Procesowi mogą być poddawane niemal wszystkie materiały i tworzywa. Bardzo dużą rolę odgrywają wytrzymałość materiału i jego granica plastyczności. Radełkowaniu poddawane są: stopy żelaza, metale, drewno oraz tworzywa sztuczne.

Kiedy i dlaczego się radełkowanie?

Powierzchnia przedmiotu poddana radełkowaniu ma lepszy chwyt od gładkiej, co pozwala uzyskać odpowiedni efekt obrabianego elementu. Metoda ma zastosowanie przy tworzeniu różnych wzorów, więc przyczepność ma tu zasadnicze znaczenie. Proste, skośne nacięcia stosowane są m.in. do dekorowania przedmiotów z metalu kolorowego, drewna, plastiku czy żelaza. Radełkowanie wykonywane jest przez pracowników Mikronar, na tokarkach.  Firma zajmuje się również projektowaniem, produkcją i regeneracją precyzyjnych narzędzi, korzystając z nowoczesnych maszyn CNC, pozwalających wykonywać przyrządy z bardzo dużą dokładnością.

Dlaczego radełkowanie wykonywane jest na tokarkach?

Toczenie jest jedną z najczęściej wykorzystywanych metod obróbki powierzchni zewnętrznych i wewnętrznych, w tym kształtów. Ruch jest wykonywany przez obracający się przedmiot, a ruch posuwowy wykonuje narzędzia. Nowoczesną techniką jest toczenie CNC, które pozwala na przygotowanie wyrobów o dowolnych kształtach obrotowych. Sterowanie numeryczne umożliwia dostosowanie optymalnego trybu pracy do pożądanych efektów oraz gwarantuje wyjątkową precyzję wykonania. Dodatkową zaletą jest możliwość wykonania przedmiotów o takich samych parametrach. Powtarzalność czynności umożliwia uzyskanie identycznych wyrobów w krótkim czasie. Urządzenia są stosowane niemal w każdej branży, do tworzenia różnych kształtów.