Frezy ślimakowe. Jak powstają i gdzie są stosowane?

frezFrezy ślimakowe to niewielkie narzędzia o szczególnym przeznaczeniu i bardzo charakterystycznym kształcie. Umożliwiają m.in. obróbkę kół zębatych i wielowypustów (używanych do osadzania na wałach piast) oraz wytwarzanie zarysów w tarczach i na tulejach, a wszystko to z zachowaniem najwyższej precyzji obrabianych powierzchni. Jak powstają frezy ślimakowe i czym jeszcze się charakteryzują?

Rodzaje frezów ślimakowych i sposób ich produkcji

Elementy te, w zależności od potrzeb klienta, mogą mieć różne cechy pod względem całkowitej długości, średnicy zewnętrznej, części roboczej, liczby rowków, a także materiału do produkcji ostrzy. Najczęściej elementy te powstają ze stali szybkotnącej, która charakteryzuje się dużą twardością, odpornością na ścieranie i stałym kształtem, nawet przy temperaturze pracy dochodzącej do 600oC. Produkowane są również ze spiekanych kobaltem lub niklem węglików metali, które również zachowują swoje właściwości aż do temperatury około 850oC. Są wytwarzane na przeznaczonych do tego celu maszynach, najczęściej sterowanych komputerowo, dzięki czemu powstają precyzyjne elementy gotowe do wykonywania przeznaczonych im zadań. W naszej firmie zajmujemy się m.in. produkcją frezów ślimakowych o wymiarze fi 250 mm, które wykonujemy wraz z krakowskim Instytutem Zaawansowanych Technologii Wytwarzania, dla zapewnienia najwyższej jakości artykułów.

Zalety stosowania frezów ślimakowych

Specyficzny kształt frezów ślimakowych sprawia, że mają one wiele praktycznych zalet. Ich dużym atutem jest przede wszystkim wysoka jakość frezów powstających z solidnych materiałów, dzięki czemu możliwe jest ich wielokrotne używanie. Dzięki nim można także obrabiać elementy znacznie mniejsze, aniżeli wymiary samego frezu. W przypadku zużycia, istnieje również opcja wykorzystania samego korpusu frezu ślimakowego i zregenerowanie pozostałych części składowych, co przy dużej cenie całego podzespołu, znacząco obniża koszty zakupu.

Narzędzia o ściśle określonym przeznaczeniu, takie jak frezy ślimakowe, produkowane są przez wyspecjalizowane w tym zakresie podmioty, które są w stanie zagwarantować ich najwyższą jakość i niezawodność. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty naszego przedsiębiorstwa, działającego w Radomiu.