Obróbka CNC w narzędziowniach. Rodzaje usług

Obróbka CNCW nowoczesnych narzędziowniach coraz częściej wykorzystuje się zaawansowane technologie oraz sprzęty, które pozwalają na jeszcze sprawniejszą i precyzyjniejszą obróbkę, niż było to możliwe z zastosowaniem tradycyjnych metod. Oczywiście jak w wielu innych dziedzinach przemysłu, tak i w tym przypadku istotne znaczenie ma obróbka CNC.

CNC, czyli komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi, to coraz częściej standard we współczesnych zakładach. Pozwala na wytwarzanie precyzyjnych detali, zapewniając przy tym minimalizację kosztów obróbki przy jednoczesnym zwiększaniu wydajności. Technologia CNC najczęściej znajduje zastosowanie przy frezowaniu, toczeniu czy szlifowaniu, ale dobre rezultaty zapewnia też podczas drążenia wgłębnego czy ostrzenia.

Usługi narzędziowe z zastosowaniem technologii CNC

Technologia CNC znajduje obecnie coraz powszechniejsze zastosowanie w przypadku usług narzędziowych. Frezowanie to proces coraz częściej realizowany tą metodą. Pozwala na uzyskanie pożądanego kształtu różnych płaszczyzn, rowków, kanalików czy uzębień w elementach metalowych lub aluminiowych. Frezowanie CNC umożliwia precyzyjne wykonywanie nawet najbardziej skomplikowanych projektów.

Równie dobre rezultaty zapewnia toczenie CNC. Zapewnia idealne odwzorowanie projektu podczas obróbki zewnętrznych, jak i wewnętrznych powierzchni, posiadających najczęściej kształt bryły.

W przypadku narzędzi, które posiadają ostrza, odpowiednie parametry tych elementów uzyskiwane są poprzez ostrzenie CNC. W celu kształtowania detali wdraża się proces drążenia wgłębnego CNC. Komputery oraz zaawansowane oprogramowanie, które steruje elektrodrążarkami, pozwala na odwzorowanie pożądanego kształtu niemal co do milimetra.

Kolejny przykład usługi realizowanej z zastosowaniem technologii CNC jest szlifowanie i regenerowanie narzędzi na szlifierkach CNC. To obecnie najbardziej wydajna metoda wykańczania różnorodnych powierzchni. W przypadku narzędzi pozwala na bardzo dokładną, a jednocześnie sprawną obróbkę — bez względu na stopień skomplikowania danego przedmiotu.

Kolejną usługą, istotną z punktu widzenia narzędziowni, jest elektroerozyjne wycinanie drutowe CNC. To metoda, która umożliwia wykonywanie nawet bardzo skomplikowanych kształtów niewielkich wymiarów. Przyczynia się do dużej elastyczności produkcyjnej narzędzi, a także — jak w pozostałych przypadkach — wysoką dokładnością.

Wspomnieć należy również o grawerowaniu i znakowaniu laserowym CNC, stanowiących jeden z ostatnich, chociaż nie mniej ważnych etapów obróbki narzędzi.

Jeśli jesteś zainteresowany usługami narzędziowymi realizowanymi z zastosowaniem technologii CNC, zapraszamy do skorzystania z usług naszej firmy.